YÜN YORGAN NASIL YIKANIR?

Geçmişte kullanılan yün yorganlar yerini elyaf yorganlara bıraktı. Elyaf yorganların bu kadar tercih edilmesinin nedeni hem kolay ulaşılabilir olmaları, hem de rahatlıkla temizlenmeleri. Bu yorganlar ev şartlarında bile yıkmaya uygun halde üretilir. Ancak yün yorganları temizlemek bu kadar rahat olmaz. Yün yorganlar yıkanmaya kalktıkları zaman, yorgan kılıfı içinde bulunan yünler kurumaz, tek bir tarafa toplanma yapabilir ve sonunda yorgan kullanılmayacak kadar kötü bir hal alabilir. Yorganı küvette yıkamak ise fiziken zorlayıcı bir durumdur. Suyla birleşen yünler ağırlaşır ve taşınması zor bir hal alır. Bir başka sorunsa özellikle şehirde yaşayanların yıkadıkları yünü kurutacakları bir yer olmamasıdır.

Yine de Yün Yorgan Tercih Edenler Var

Elyaf yorganlar her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasa da, hala yün yorgan tercih eden kişiler var. Eski alışkanlıklardan dolayı yün yorgan kullananlar kadar bu yorgan çeşidinin daha sağlıklı olmasından dolayı, elyaf yorgan kullanmaktan kaçınan insanlar da bilinmekte. Yün doğal bir malzeme olduğu için insan sağlığı açısından zararlı etkileri yoktur. Alerji yapma ihtimali düşüktür. Dahası elyaf yorganlar gibi terletmediği için hastalıklara da davetiye çıkarmaz. Ayrıca yün yorganlar daha sıcak tutar. Kat kat örtünme sorununu ortadan kaldırır. Trabzon koltuk yıkama ile tertemiz yün yorganlar kullanabilirsiniz.

Yorganlar Niçin Yıkanır?

Yorganlarda diğer tekstil eşyaları gibi zaman içinde kirlenir. İnsan vücudundan yorgana geçen sıvılar, yorgan da gözle görülmeyen binlerce bakterinin oluşmasına neden olur. Ayrıca evde çocuk ve evcil hayvan varsa, yorganların kirlenme ihtimali daha yüksektir. Kazara üzerilerine dökülen maddeler de kirlenmelerine neden olur. Bu nedenle yorganların da zaman zaman yıkanması gerekir. Tabi çok büyük parçalar olduğu için ortaya bir yıkama sorunu çıkar. Çoğu makine yorgan yıkamak için uygun değildir. Makinede yorgan yıkamak yorgana zarar verebileceği gibi daha büyük bir sorun da yaratabilir. Bu sorunların başında, makinenin tamburunun yerinden çıkması gelir. Böylece tamiri daha zor ve daha pahalı bir durum oluşur. Trabzon halı yıkama, sadece halılarınızı değil yün yorganlarınızı da dilediğiniz temizliğe kavuşturur.

Yün Yorganlar Nasıl Yıkanır?

Yün yorganları yıkarken dikkat edilmesi gereken ilk kural soğuk su kullanmaktır. Sıcak su yünlerin çekmesine neden olur ve yorganın formu bozulur. Yün yorgan yıkamak için şu aşamalar takip edilir.

  • Öncelikle yünler yorgan yüzünden ayrılır.
  • Ardından uygun bir kimyasalla yünler yıkanır.
  • Kurutmak içinse yünleri düz bir zemine sermek gerekir.
  • Zaman zaman yünler çevrilerek her tarafının eşit olarak kuruması sağlanır.
  • Daha sonra yünler çırpılarak havalandırılır, böylece yıkanmaktan dolayı yapışmış yünler birbirinden ayrılır.
  • Ardından yorgan tekrar doldurulur ve dikilir.

Yün yorganın yıkanması için tercih edebilecek asıl yöntem bu işi uzmanına bırakmaktır. Aksi halde yorganın içerisinde ıslak kalan kısımlar bakteri ve küf oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle yün yorganları yıkamakta ayrı bir beceri gerektirir. Çünkü yün yorgan yıkarken kullanılan yöntem oldukça zahmetlidir. Kelimenin tam anlamıyla yorgan tekrar yapılır. Yünler boşaltılır, yıkanır ve tekrar yorganın içine doldurulur. Yorganı boşaltmadan yıkamaksa, yorganın şeklini bozar. Evde koltuk yıkama hizmetiyle birlikte, sizi rahatlayacak yorgan yıkama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Yün Yorgan Nasıl Saklanır?

Yün yorganları saklamada kullanılan eski yöntem onları naftalinleyerek saklamaktı. Naftalin yorgana zarar verecek böceklerin onlardan uzan durmasını sağlardı. Bu yönteminse kendi içinde bir sorunu olurdu. Yorgan kullanılmak istenildiği zaman, naftalin kokusunun geçirilmesi için uzun süre havalandırılması gerekmekteydi. Naftalin kokusu solunum sistemine zarar verdiği için, uyurken nefes almayı engelleyen bir kokuydu. Hala naftalinle saklama yönteminin kullanılmasının yanında, yün yorganları saklarken artık büyük boy vakumlu torbalar tercih edilebilir. Bu torbalar havaları alındığı için daha az yer kaplayarak başka bir avantaj da sağlar. Sadece zaman zaman torbaların havasının tekrar çekilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.