Yağ Lekesi

Yağ lekeleri, günlük hayatın bir parçasıdır. Yemek yerken, cilt bakımı sırasında, evde tamir yaparken her an karşımıza çıkabilen yağ lekesi; gıda maddeleri (sıvı yağ, zeytintağ, fıstık ezmesi, sos, salça vb.), bakım malzemeleri (vazelin, bebek yağı, kozmetik ürünler vb.) ve ev veya araç tamiri sırasında kullanılan malzemeler (motor yağı, makine yağı vb.) gibi çok çeşitli şeylerden kaynaklanabilir.

Yağ Lekesi Çıkarma İşleminden Önce Uyulması Gerekenler

Yağ lekesini çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Bu yöntemlerin etkinliği, büyük ölçüde kullanılan malzemelere bağlıdır. Bazı malzemeler lekeleri emerken, bazıları onları iter. Yağ, suyu iter. Bu nedenle yağ lekesi bulaşan kumaş, suyla ve deterjanla yıkanarak lekeden arındırılamaz.

Farklı yağ lekeleri, yağ lekesinin çıkartılması için farklı muamele gerektirirler. Aşağıdaki kuru temizleme tarihi yazısında belirtildiği gibi halı, giysi ve kumaş ürünler için dünyadaki en etkili ve güvenli yağ çözücü dolayısıyla yağ lekesi çıkarıcısı kuru temizleme solventidir.

Buradaki uygulanması kolay ve etkin yöntemleri yalnızca emin olduğunuz ve yıkanabilir kumaşlara uygulamanız gerekir. Eğer doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet gibi hassas kumaşlar veya astarlı giysiler söz konusuysa, yapılan işlemler kumaş dokusuna zarar verebileceği gibi rengini de açabilir.

Yağ Lekesi Çıkarılırken Kullanılabilecek Ek Bilgiler

İpli etiketler, leke çözücü ya da kalıcı baskı gibi giysi üzerinde görülmeyen fakat yağ lekesi çıkarma işlemini kolaylaştıran ya da zorlaştıran dokuları da gösterir. Örneğin; kalıcı baskılı kumaşlardan yağ lekesini çıkarmak işlem görmemiş kumaşlara göre daha zordur.

Eğer liflerin özelliklerinden anlıyorsanız; bu bilgi, yağ lekeleri çıkarılır iken en uygun leke çıkarma işlemini seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin; çamaşır suyu, yün ve ipeğe ciddi şekilde zarar verir, bu yüzden yağ lekesi nasıl çıkar tavsiyeleri uygulanırken bu yöntemden kaçınılmalıdır.

Yağ Lekesi ve Kuru Temizlemenin İcadı

Petrol bazlı bir sıvının yağ lekeli bir giysiye dökülmesi ve buharlaşmasından sonra yağ lekesinin ortadan kaybolması, kuru temizleme tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir.
Bugün de dünyadaki en iyi yağ çözücü olarak, profesyonel kuru temizleme firmalarının kullandığı solvent kabul edilir. Bu solvent, giysilerin kurtulması sırasında tamamen buharlaştığı için giysiden arındırılması da bir o kadar sorunsuz ve güvenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.