Mürekkep Lekesi

Herkes mürekkep lekesi sorunuyla karşılaşabilir; fakat bazı insanlar için bu risk, özellikle daha yüksektir. Kalemini cebe koyma alışkanlığı olan insanların mürekkepli kalemleri akar ve cebe mürekkep bulaşabilir veya daha da kötüsü çamaşır yıkamadan önce kalem cepte unutulursa çamaşır makinesindeki bütün çamaşırlar mürekkep ile lekelenebilir.
Mürekkep püskürtücülü yazıcılardan kaynaklanan mürekkep lekeleri de, ofis ortamında çalışanlar için neredeyse kaçınılmazdır.

Bir başka risk faktörü ise çocuklardır. Çocuklar, işaretleyici ve renkli kalemleri genellikle dağınık şekilde kullanırlar. Çocuğunuzun bir önlük takması veya eski bir şeyler giymesi, günlük giysilere mürekkep bulaşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.
Bu önlemlere rağmen; çocuğunuz, pantolonu üzerine bir Picasso resmi çizebilir veya mürekkep boyalı kalemleri, okul çantasının içine akarak uğraşmanız gereken mürekkep lekeleriyle sizi başbaşa bırakabilir.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Belli moleküller, yapışkanlı ve keskin oldukları için kumaşları lekelemeleri daha kolaydır. Maalesef mürekkep molekülleri de hemen emildiği için bulaştığı kumaşta, halıda, koltukta veya diğer eşyalarda kolaylıkla mürekkep lekesine neden olurlar.

Bir mürekkep lekesini çıkarmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken şey, bazı mürekkep lekelerinin çıkmaz nitelikte olmasıdır. Bunları hiçbir şey çıkaramaz; yine de bazı reklamlarda ticari leke çıkarıcıların, bunu yapabildikleri iddia edilmektedir. Bu iddia, ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır. İşin iyi yanı ise, birçok mürekkep lekesinin çıkarılabilmesidir; fakat bunun için emin olduğunuz ve güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz yöntemleri uygulamanız gerekir. Aksi takdirde, kumaşınızın rengi atabilir ve daha zor veya çözümsüz bir mürekkep lekesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Mürekkep lekesi çıkarılırken kullanılabilecek uygulamalı yöntemler:

Mürekkep Lekesi Çıkarmaya Çalışmadan Önce Uyulması Gerekenler

Mürekkep, genellikle çabuk kuruyan sentetik renk pigmentleri içerir. Kurumuş mürekkep lekelerinin çıkarılması ise daha da zorlaşır. Bu yüzden herhangi bir mürekkep lekesi için ne kadar erken müdahale ederseniz o kadar iyidir.

Mürekkep lekesini çıkarmak için başvuracağınız yöntemse, kumaşa ve mürekkebin türüne bağlı olmalıdır.
– Leke nasıl bir tekstil dokusunda oluştu: Pamuklu bir masa örtüsü üzerinde mi yoksa polyester bir baskı gömlek üzerinde mi ?
– Mürekkep lekesi nasıl bir kaynaktan bulaştı: Fosforlu bir işaretleme kalem veya ispirtolu kalem gibi genellikle kalıcı lekeler bırakan kalemlerden mi yoksa renkli işaretleme kalemi veya yıkanabilir türden bir kalem gibi su bazlı bir üründen mi ?

Nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermenin ilk adımı bu faktörlere ve imalatçının kullanım etiketine bağlı olacaktır. Bu önemlidir; çünkü mürekkep lekesi çıkarılır iken farklı kumaşlar, farklı teknikler gerektirirler ve belli kimyasallara veya temizleme yöntemlerine karşı hassas olabilirler.
Ayrıca kumaş bakım etiketinde “sadece kuru temizleme” yazıyorsa, mürekkep lekesini çıkarmak için en iyisi; ön leke çıkarma işleminin yapıldığı profesyonel kuru temizleme hizmeti almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.