BATTANİYE YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Yaz aylarında her ne kadar çok fazla kullanmıyor olsak da özellikle kış aylarında battaniyelerin hayat kurtarıcı özelliğe sahip olduğunu görebilirsiniz.

Yaz aylarında insanlar genellikle battaniyelerini temizler ve kaldırır. Kış aylarına girdiğimiz zaman ise bu battaniyeler kaldırıldıkları yerden indirilerek kullanılmaya başlanır.

Battaniye temizliği battaniyelerin kullanılması sırasında çok büyük önem arz etmektedir. Battaniye yıkarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sorusu bu noktada insanların en fazla sormuş olduğu soruların arasında yer almaktadır.

Battaniyelerin temizleneceği sırada yanlış temizleme yöntemlerinin kullanılıyor olması bir süre sonra deformasyon oluşmasına sebep olmaktadır.

Fakat doğru bir şekilde battaniyelerinizi temizlediğiniz sürece daha uzun süre kullanma imkanınız bulunur.

Çamaşır Makinesi İle Battaniye Temizliği

Battaniye yıkarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Sorusu genellikle battaniyelerini çamaşır makinesinde yıkamak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır.

İnsanlar kendilerine çamaşır makinesi alacağı sırada çok fazla kg seçeneği olduğunu görebilirler. Bu seçenekler arasından seçim yapacağınız evrede önemli olan ise; battaniyenizi yıkayacak uygunlukta bir çamaşır makinesine sahip olup olmadığınızdır. İnsanlar çamaşır makinesi seçimini ortalama olarak 6 kg ağırlık alan makinelerden yana yapmaktadır.

Daha büyük ağırlık alabilen makine seçen kişilerin bu makineleri seçmesinin sebebi ise; genellikle battaniyelerini ve yorganlarını yıkamaktır. Çamaşır makinesi ile battaniye temizliği yapacağınız noktada dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi; yıkama derecesinin çok yüksek olmamasıdır.

Battaniyeler makinede yıkanacağı noktada genellikle 30 derece idealdir. Fakat sıcaklık olarak 45 dereceye kadar çıkmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Çamaşır makinesi ile battaniye temizliği yapılacağı noktada eğer suyun sıcaklığı fazla olursa lekelenme, sertleşme ve battaniyenin tüylerinde dökülme gibi sorunlar görülebilmektedir.

Battaniyenin çamaşır makinesinde yıkanması sırasında yumuşatıcıyı bol miktarda koyarsanız olabildiğinde sertleşmenin önüne geçerek tüylerin daha yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda makinenizin devr arasını da kontrol etmeniz gerekmektedir.

Devir ayarı maksimumda olmamalı. 500 – 600 arasında olması gerekmektedir. Bu şekilde battaniyeniz olabildiğince zarar görmeden ayarlarınızı gerçekleştirme imkanına sahip olursunuz.

Elde Battaniye Temizliği

Annenize veya diğer akrabalarınıza baktığınız zaman bu kişilerin battaniye temizliğini, yorgan temizliğini ellerinde yaptığını görebilirsiniz.

Eski insanlar genellikle battaniyelerini veya yorganlarını zarar görmemesi için makinede temizlememektedir.

Elde battaniye temizliği yapılacağı noktada genellikle insanlar yaz aylarının gelmesiyle birlikte leğenlerine battaniyelerini koyarlar.

Maden suyu, karbonat ve arap sabunu gibi temizlik malzemeleri ise leğene konulmuş olan battaniyede birkaç saat bekletilir.

Sonrasında su ile beraber elde biraz temizleme işlemi yapıldıktan sonra ayakta çiğnenir. Çiğnendikten sonra bol su ile iyice durulanır. Fakat tam olarak sabundan arınması için suyun içerisinde birkaç saat boyunca bekletilir.

Sonrasında iki kişi battaniyeyi sıkarak asar. Elde battaniye temizliği yapılacağı sırada bu şekilde hiçbir sorun yaşamadan çok rahat bir temizliğinizi yapma imkanınız bulunmaktadır.

Kuru Temizleme İle Battaniye Temizliği

İnsanlar genellikle kuru temizleme yaptıracakları sırada battaniyelerini kuru temizlemeye dahil etmemektedir. Battaniyeler ağırlıklı olarak sizlere belirttiğimiz yöntemlerle temizleniyor.

Fakat çok hassas bir yapıya sahip olan bir battaniyeniz bulunuyorsa tercihiniz kuru temizleme veya sizlere bu noktada profesyonel hizmet veren firmalardan yana olması gerekmektedir.

Kuru temizleme yönteminde battaniyenizin yapısı belirlenir ve bu baz alınarak temizlik sırasında ayarlanacak ortam buna göre ayarlanır.

Kuru temizleme yöntemi profesyonel bir yöntem olduğu için battaniyeniz hiç zarar görmeden temizlenebilecektir. Bu yöntemin diğer temizleme yöntemine göre daha iyi ve profesyonel bir yöntem olduğunu görebilirsiniz.

Tercih edeceğiniz yöntem profesyonel olacağı için battaniyeniz derinlemesine temizlenecek ve bütün kirlerinden tam olarak arınacaktır.

Battaniye Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur?

Battaniyenizi elinizde veya makinenizde yıkadıktan sonra kurutma işlemini yapmanız gerekmektedir. Kurutma işlemini yaparken de insanların çok fazla hatalar yaptığını görebiliyoruz.

Yapılan hataların arasında en fazla karşımıza çıkanlardan birisi ise; yıkadıktan sonra direk olarak ipe asmaktır. Battaniyenizi yıkadıktan sonra direk olarak ipe asmanız iz oluşmasına sebep olur ve oluşan bu iz bir dahaki yıkama işleminize kadar geçmez.

Ek olarak battaniyenizin tüylerinde dökülmeler oluştuğunu da görebilirsiniz. Bu tarz sorunlarla karşılaşmama adına battaniyenizi olabildiğince düz ve temiz bir alana açarak kurutma işlemini yapmanız gerekmektedir.

Battaniyenizi kuruturken 2 – 3 saat arayla ters – düz ve ön – arka yapmanız daha rahat kurumasını sağlayacaktır.

Profesyonel Battaniye Temizleme Firmaları

Battaniye temizleteceğiniz noktada her zaman sizlere en iyi hizmeti sunan firmaları seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor.

Battaniyeniz hassassa veya önem verdiğiniz bir battaniyeyse firmalar aracılığıyla temizlemeniz daha iyi olacaktır. Firma olarak sizlere battaniyelerinizi temizleme noktasında en iyi imkanı sunmaya özen gösteriyoruz.

Bu şekilde battaniyeleriniz son derece profesyonel temizlenirken hiçbir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız.

Battaniyelerinizin temizleme işlemlerinde yapısını bozmayacak temizleme yöntemleriyle sabunlar kullanılır. Firmamız tarafından temizlenmiş olan battaniyeleriniz sayesinde battaniyelerinizi daha uzun süre kullanma imkanına sahip olabileceğiniz gibi herhangi bir deformasyon da olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.